קרע גיד אכילס

| Achilles Tendon Tear|

גיד אכילס, הגדול והחזק ביותר מגידי גוף האדם, מחבר בין שרירי השוק לעקב.

קרע גיד אכילס נגרם לרוב, בעת ביצוע פעילות גופנית (חובבנית או מקצועית), אולם ייתכן קרע גם כתוצאה מנפילה או מעידה במדרגות.
בעת הפציעה, המטופל יחוש כאב חד בשוק, המלווה לעיתים בצליל דמוי ״פופ״ שלאחריו יופיע קושי בהליכה.

לעיתים יספר המטופל כי היה בטוח שבעטו בו מאחור, או שחש כי נחבל בשוק / ״מישהו זרק עלי אבן״ . לרוב, ניתן להגיע לאבחנה המדוייקת על בסיס בדיקה גופנית יסודית, ואין הכרח בביצוע בדיקות עזר כדוגמת אולטרהסאונד או MRI.

בקרע גיד אכילס ניתן לטפל באופן שמרני ובאופן ניתוחי.

באנשים בריאים ופעילים המעוניינים לשוב לפעילות גופנית בדרך כלל מומלץ לטפל באופן ניתוחי.

היתרון הגדול בטיפול ניתוחי על פני הטיפול השמרני הוא הפחתת הסיכוי להווצרות קרע חוזר.

הטיפול הניתוחי מתבצע במס׳ שיטות. הגישה הפתוחה, המתבססת על חתך גדול דרכו מתבצעת חשיפה של הגיד ותפירתו, והגישה הזעיר-פולשנית, המתבססת על מס׳ נקבים זעירים דרכם נתפר הגיד. יתרונות הגישה הזעיר-פולשנית הן: היכולת לבצע את הניתוח בהרדמה מקומית, והפחתה משמעותית בסיכון לבעיות ריפוי פצע, זיהום ונמק של העור העלולים להתרחש בגישה הפתוחה.

לאחר הניתוח הרגל המנותחת מקובעת בגבס, ללא דריכה (הליכה תמיכת קביים/הליכון) למשך 3-2 שבועות, ולאחר מכן מתחילים לדרוך עם מגף הליכה למשך מספר שבועות נוספים. במקביל, מתחיל שלב הפיזיותרפיה והשיקום
(פרוטוקול שיקום).

יש לדעת כי משך ההחלמה מקרע גיד אכילס הוא מספר חודשים, וקיימת חשיבות רבה לפיזיותרפיה ותהליך השיקום נכונים, על מנת להגיע לתוצאות טובות.

אחד מהגורמים הקריטיים בטיפול מוצלח בקרע גיד אכילס, הוא אבחנה נכונה ומהירה של הקרע.

טעות באבחנה, ופספוס קרע אכילס אינם מקרים נדירים. הטיפול בקרע כרוני (בן מס׳ שבועות) הוא תמיד סבוך יותר, בעל שיעורי הצלחה נמוכים יותר, ומצריך טיפול ניתוחי מעט מורכב יותר, לכן בחשד לקרע גיד אכילס מומלץ להבדק בדחיפות.

אילוסטרציה קרע גיד אכילס

למידע נוסף והתייעצות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם