דלקת גיד אכילס

| Achilles tendinitis |

דלקת גיד אכילס יכולה להווצר מתגובה דלקתית במעטפת הגיד, שינויים ניוונים בגיד עצמו או שילוב של השניים.

הכאב לרוב מתחיל באופן הדרגתי, ללא רקע של חבלה. לעיתים הסימפטומים מתחילים ככאב ותחושת שריפה, בעיקר בבוקר או בתחילת פעילות (לאחר ישיבה ממושכת). עם הזמן, הכאב מחמיר בפעילות גופנית, ומקשה על ביצועה.

בבדיקה, ניתן להבחין בנפיחות ועיבוי הגיד, עם רגישות במגע ומישוש לעיתים בגיד בלבד, ולעיתים גם בעצם העקב.

לרוב הטיפול השמרני יעיל בהפחתת הכאב ושיפור יכולת פעילות גופנית / איכות חיים, אם כי התהליך מעט ממושך. במידה והסיפטומים נמשכים מס׳ רב של חודשים, סיכויי הצלחת הטיפול השמרני פוחת. הטיפול השמרני כולל טיפול תרופתי (נוגדי דלקת), מנוחה ושינויים במשטר אימונים, פיזיותרפיה (טיפול מקומי ותרגילי מתיחות), מדרסים (הגבהה תחת העקב) וקיבוע בגבס/מגף דריכה למספר 6-8 שבועות להשגת מנוחה מוחלטת של הגיד. יש להמנע מהזרקת סטרואידים (קורטיזון) בשל הסכנה להווצרות קרע של גיד אכילס. לטיפול בגלי הלם וזריקות PRP יש הצלחה מסויימת בטיפול בדלקת גיד אכילס.

במידה וטיפול שמרני נכשל (בתנאי שבוצע כהלכה במשך מס׳ חודשים) יש מקום לשקול התערבות ניתוחית.

הטיפול הניתוחי כולל הסרת הסתיידויות, ניקוי נקודת האחיזה של הגיד בעצם העקב הגורמים לגירוי הגיד והטרייה של רקמת הגיד ועצם שאינה תקינה.

לאחר הניתוח הרגל מקובעת בגבס/מגף הליכה למשך מספר שבועות, ולאחר מכן מתחיל תהליך שיקום לשיחזור טווחי תנועה, גמישות וחיזוק השרירים. החלמה מדלקת גיד אכילס, בין אם טופלה שמרנית או ניתוחית, עלולה להיות תהליך ממושך של מס׳ שבועות וחודשים.

אחד מהגורמים המנבאים הצלחה של הטיפול הוא משך זמן קצר יחסית של סימפטומים בטרם נעשתה האבחנה הנכונה והוחל בטיפול המתאים.

אילוסטרציה insertional achilles tendinosis

למידע נוסף והתייעצות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם