שבר קרסול

שבר עצמות מפרק הקרסול

שבר קרסול / שבר פטישון הוא שבר של העצמות המרכיבות את מפרק הקרסול.

הקרסול האנושי מורכב הוא למעשה מפגש של שלוש עצמות: השוקה (טיביה), השוקית (פיבולה) ועצם הערקום (תלוס).

חבלה סיבובית לקרסול עלולה להסתיים בשבר של אחת או יותר מעצמות הקרסול. 

לשברי קרסול דרגות חומרה שונות, והטיפול בשבר יכול להיות החל מחבישה מרופדת למס׳ ימים, דרך טיפול שמרני בגבס / מגף הליכה, וכלה בטיפול ניתוחי לשיחזור מנח הקרסול.

אם לאחר חבלה סיבובית של הקרסול אתה חש בכאב, מבחין בשינוי צורה, מתקשה בדריכה, (יכולת להתהלך בדריכה אינה שוללת שבר!!), חש בנפיחות ובהמשך אף מבחין בהופעת שטפי דם, ייתכן ויש לך שבר באחת מעצמות הקרסול.

לרוב פציעות מסוג זה מטופלות באופן ראשוני בחדרי מיון או מוקדי רפואה דחופה. הרופא התורן יבצע צילום של הקרסול כדי לאבחן את השבר ולהחליט על אופי המשך הטיפול.

במידה והשבר הוא ללא תזוזה, הטיפול הוא שמרני.

הטיפול השמרני כולל קיבוע הקרסול באמצעות גבס / סד / מגף הליכה. לרוב בעת ההחלמה, קיים איסור דריכה למשך 6 שבועות (ויש להתנייד בעזרת קביים / הליכון / כסא גלגלים).

במהלך תקופה זו יש לבצע מס׳ ביקורות וצילומי רנטגן, על מנת לעקוב את עמדת הקרסול ותהליך הריפוי.

במידה ויש תזוזה בחלקי העצם השבורה, יש צורך בטיפול ניתוחי.

מטרת הניתוח היא שיחזור המנח והעמדה התקינים של הקרסול, על מנת להפחית סיכון לשחיקה ניוונית מאוחרת של הסחוס, וקיבוע השברים באמצעות קיבוע פנימי מתכתי כיד להבטיח ריפוי שבר בעמדה תקינה.

חשוב לדעת כי גם כשקיים צורך בטיפול ניתוחי, הניתוח לרוב אינו דחוף (למעט נסיבות מיוחדות) ויכול להדחות בעד כשבועיים ממועד הפציעה.

גם לאחר הטיפול הניתוחי, יש צורך בקיבוע הקרסול בגבס / מגף הליכה למשך מס׳ שבועות, וביקורות על מנת לעקוב את עמדת הקרסול ותהליך הריפוי.

יש לדעת כי משך ההחלמה משבר קרסול (בין אם טופל שמרנית או ניתוחית) נעה בין 3 – 12 חודשים, וקיימת חשיבות מכרעת לפיזיותרפיה ותהליך השיקום נכונים, על מנת להגיע לתוצאות טובות בהמשך.

(ראה פרוטוקול שיקום שבר קרסול)

אילוסטרציה שבר קרסול

למידע נוסף והתייעצות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם