אי יציבות כרונית של הקרסול

נקעים חוזרים של הקרסול הם ביטוי לאי יציבות כרונית של הקרסול, הגורמים להפרעת בתפקוד יומיומי, קושי בביצעו פעילות גופנית ופגיעה באיכות החיים.

לרוב, אי יציבות כרונית של הקרסול היא תוצאה של נקע חמור עם פגיעה רצועתית משמעותית, שלא טופל ושוקם כהלכה.

במידה ואת/ה חשים כי הקרסול אינו יציב או חלש, אתם סובלים מנקעים חוזרים ונשנים, קושי בהליכה ע״ג משטח לא ישר, קושי בפעילות גופנית המצריכה שינויי כיוון מהירים (כדורגל, כדורסל, טניס וכיו״ב) ייתכן ויש לך אי יציבות כרונית של הקרסול.

בעת הפגישה עימי, נברר תחילה את הסיבה לכאב וחוסר היציבות ע״י שאלות הנוגעות לנסיבות הפציעה והתפקוד היומיומי ובעת פעילות גופנית. לאחר מכן, בעת הבדיקה הגופנית נעריך לא רק את מידת אי יציבות הקרסול, אלא את קיומן/העדרן של פציעות נוספות הנלוות לאי יציבות כרונית של הקרסול, או פגיעות הנגרמות כתוצאה מהנקעים החוזרים ונשנים.

לבסוף, נחליט על צורך בבדיקות נוספות (צילום, US, CT,  MRI על בסיס המקרה הספציפי).

לטיפול שמרני באי יציבות כרונית של הקרסול כ 70-80% סיכוי הצלחה ועל כן, יש להתמיד לפחות 6 חודשים בפיזיוטרפיה ושיקום הקרסול לפני החלטה על טיפול ניתוחי.

יש מספר שיטות לטיפול ניתוחי באי יציבות של הקרסול, אך כולן מבוססות על שיחזור הרצועות באופן כזה או אחר. כמו כן, בחלק מהמקרים ניתן לבצע את השיחזור בארטרוסקופיה או בגישה זעיר פולשנית.

לאחר הניתוח תקובע/י בגבס למשך 3 שבועות, שלאחריה פרק זמן קצר נוסף של טיפול במגף הליכה / תומך קרסול. הפיזיותרפיה והשיקום לאחר ניתוח יציבות קרסול היא תהליך המורכב משלבים רבים (ראה/י פרוטוקול שיקום לאחר ניתוח).

לרוב ניתן לחזור לפעילות גופנית כדוגמת ריצה בקו ישר לאחר 3 חודשים, ופעילות הכרוכה בשינויי כיוון מהירים לאחר 5-6 חודשים.

למידע נוסף והתייעצות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם