תסמונת צביטה במפרק הקרסול

| Ankle impingement |

תסמונת צביטה הוא שם כולל למספר מצבים בהם רקמה רכה או גרמית (עצם) נתפסת או חוסמת את תנועת הקרסול, ולרוב גורמת כאב בקצה טווח הכיפוף או היישור של הקרסול.

תסמונת צביטה קדמית:

בדרך כלל הכאב ממוקם בקדמת הקרסול או בצידי מפרק הקרסול.

הגורם השכיח ביותר לצביטה קדמית הוא הצטברות רקמת צלקת (לאחר שבר או נקע) המפריע לתנועה תקינה של הקרסול ו״נצבט״ בין העצמות בעת תנועת הקרסול.

לעיתים זיז עצם (לרוב בקדמת הקרסול או מעט יותר בצידו הפנימי של המפרק) יגרום לתופעה דומה.

טיפול שמרני המבוסס על מדרסים עם הגבהה קלה תחת העקב, שינוי פעילות גופנית, שימוש בתומך קרסול/טייפינג להגבלת יישור יתר של הקרסול (תנוחת flex), נוגדי דלקת ו/או הזרקה מקומית מביאים לרוב להקלה משמעותית במידת הכאב וההגבלה התפקודית.

במקרים בהם טיפול שמרני ממושך לא הביא להקלה המיוחלת בכאב, יש מקום לשקול טיפול בגישה ארתרוסקופית, המאפשר הטרייה של הרקמה ״הנצבטת״ עם התאוששות והחלמה מהירים.

אילוסטרציה צביטה אחורית

 תסמונת צביטה אחורית:

אילוסטרציה צביטה אחורית רקדנית בלט

הכאב ממוקם בחלקו האחורי של הקרסול, בעיקר בעת תנועת כיפוף (פוינט).

אילוסטרציה צביטה אחורית כדורגלן

תסמונת צביטה אחורית שכיחה בענפי ספורט כדוגמת כדורגל וריקוד.

אילוסטרציה אוסטריגונום

לרוב תסמונת צביטה אחורית נגרמת כתוצאה מעצם עודפת (הקרויה אוס-טריגונום os trigonum) בחלקו האחורי של מפרק הקרסול. לעיתים, גם הצטברות רקמה המשנית לתהליכי דלקת כרונית, יכולה לגרום לצביטה אחורית.

בתסמונת צביטה אחורית ניתן לטפל באופן שמרני באמצעות מנוחה קצרה, חזרה הדרגתית לפעילות גופנית, ולעתים  נוגדי דלקת ו/או הזרקה מקומית.

במקרים בהם טיפול שמרני ממושך לא הביא להקלה המיוחלת בכאב, יש מקום לשקול טיפול בגישה ארתרוסקופית, המאפשר הוצאת העצם העודפת ו/או הטרייה של הרקמה ״הנצבטת״. יתרונה של הגישה הארתרוסוקפית בהתאוששות והחלמה מהירים.

(ראה/י פרוטוקול שיקום לאחר ניתוח לטיפול בתסמונת צביטה של הקרסול)

למידע נוסף והתייעצות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם