פלנטר פאציטיס / דורבן

ידוע גם כ: דורבן | פלנטר פאציטיס | Plantar Fasciitis

אם הצעדים הראשונים בבוקר או לאחר ישיבה ממושכת,  גורמים לך כאב בעקב ייתכן שהסיבה היא דורבן או plantar fasciitis. מצב זה שכיח יותר בקרב נשים, אנשים העומדים זמן ממושך על משטחים נוקשים, לאחר הליכה מרובה, ריצה ואנשים בעלי כף רגל שטוחה / קשת גבוהה.

הכאב מתאפיין בכך שהכאב הוא מירבי לאחר שינה או לאחר ישיבה ממושכת ולאחר (ולא בעת) פעילות גופנית. לעיתים הכאב הוא בתחתית העקב בלבד אך לעיתים הכאב מתפשט לאיזור הקשת או לחלק האחורי של העקב.

כאבים בעקב הינם כאב שכיח ביותר ולמרות שהכאב מיוחס לבליטת עצם הנראית בצילומי רנטגן (במידה ועושים צילום) זו אינה הסיבה לכאב במרבית המקרים, והאבחנה אינה מבוססת על קיום או העדרו של זיז עצם בצילום הרנטגן, הקרוי ״דורבן״. למעשה, מקור הכאב בקרעים מיקרוסקופים ברצועה הממוקמת לאורך תחתית כף הרגל (plantar fascia) דבר הגורם לתגובה דלקתית של רקמה זו. רקמה זו היא רקמת חיבור קשיחה המחברת את העקב אל בסיס האצבעות, ומעניקה תמיכה לכף הרגל בעת עמידה ותנועה. מדובר בבעיה שבמרבית המקרים חולפת באופן עצמוני, אולם זו בעיה טורדנית ביותר העלולה להקשות מאוד על איכות החיים, ולעיתים נמשכת חודשים ואף שנים עד שחולפת.

בהעדר טיפול, הכאב יכול להגביל בביצוע פעילות גופנית, ואף לגרום לכאבי ברכיים, ירך וגב בשל הפרעה להליכה.

הטיפול הוא טיפול שמרני, ורצוי להמנע מטיפול ניתוחי במקרה זה. עיקרי הטיפול הם:

כאב עקב דורבן פלנטר פאציטיס

הטיפול במתיחות של רקמת תחתית כף הרגל ושל גיד אכילס הוא העיקר ויש לבצען 5 פעמים ביום

לעיתים כשטיפול במתיחות ובמדרסים לא מביא להקלה הצפויה, יש מקום לטיפולים נוספים כגון, הזרקות (סטרואידים או פלזמה עשירת טסיות (PRP)), גלי הלם וסד לילה.

יש לזכור כי, לכאבים בעקב יש אבחנה מבדלת נרחבת, ולא כל כאב בעקב יש לאבחן ״באופן אוטומטי״ כדורבן! אנמנזה מקיפה, בדיקה גופנית מדוקדקת ע״י מומחה לאורתופדיית קרסול וכף רגל, ובעת הצורך אף בדיקות הדמיה הן מפתח לאבחנה נכונה וטיפול מהיר ויעיל. (עלון מידע)

למידע נוסף והתייעצות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם