פגיעה בעצמות הססמואיד
(דלקת / שבר / AVN)

בעוד שמרבית העצמות בגופנו מחוברות זו לזה במפרקים, יש עצמות הנמצאות בתוך גידים או שרירים. הידועה מבין עצמות אלו היא הפיקה הממוקמת בקדמת הברך. גם  בכף הרגל יש עצמות כאלו, והן ממוקמות מתחת למפרק של הבוהן הגדולה.

עצמות אלו מתפקדות למעשה כמעיין גלגלת ומאפשרות תנועה חלקה של הגידים והעברת כוחות יעילה יותר אל המפרקים.

בכל צעד אנחנו מפעילים את העצמות הללו, וכך עלולה להווצר פציעה. ריקוד וריצה הם ענפי ספורט בהם שכיחות פציעה של הססמאודים גבוהה יותר.

הכאב לרוב ממוקם תחת מפרק הבוהן הגדולה ובכריות כף הרגל.

כאשר הכאב מתפתח באופן הדרגתי, הדבר יכול להעיד על היווצרות דלקת (ססמואידיטיס) וכאשר הוא מתפתח באופן מהיר וחד הדבר יכול להעיד על שבר (לאחר חבלה או שבר מאמץ).

.(AVN – avascular necrosis) לעיתים קיים גם מצב של מעיין ״נמק״ של עצם הססמואיד

מלבד בדיקה גופנית, יש צורך בבירור הדמייתי (דוגמת צילומי רנטגן, מיפוי עצמות, סי.טי או בדיקת MRI כל זאת בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי).

לרוב הטיפול השמרני בססמואידיטיס (דלקת) יעיל בהפחתת הכאב ושיפור יכולת פעילות גופנית / איכות חיים, אם כי התהליך עלול להיות מעט ממושך. במידה והסיפטומים נמשכים מס׳ רב של חודשים, סיכויי הצלחת הטיפול השמרני פוחת. הטיפול השמרני כולל שינוי אופי הפעילות הגופנית הגורמת לסימפטומים,

טיפול תרופתי (נוגדי דלקת), קומפרסים קרים לכאב אקוטי, מדרסים (או אמצעי אחר להפחתת עומס מכני תחת האיזור הרגיש), ולעיתים בהעדר הטבה, אף קיבוע בגבס/מגף דריכה למספר 6-4 שבועות.ֿ

במקרה של שבר של הססמואיד, הטיפול יהיה בקיבוע במגף דריכה למשך 6 שבועות ומשככי כאב לפי צורך. החזרה לפעילות גופנית צריכה להיות הדרגתית, ויש מקום לשימוש במדרסים מותאמים. גם החלמה במקרה של שבר עלולה להמשך מספר חודשים.

במקרים בהם הסימפטומים נמשכים זמן רב ופוגעים באיכות החיים והיכולת לבצע פעילות, הטיפול המומלץ הוא
טיפול ניתוחי.

למידע נוסף והתייעצות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם